Strašilky a kudlanky
Třída: Hmyz
Podtřída:Křídlatí (1. Skupina:hmyz s proměnou nedokonalou)
Řád: Strašilky
Hlavní znaky:hůlkovité nebo lupenité tělo, přímá hlava, ústní orgány kousací,předohruď krátká,středohruď prodloužená stejně jako zadohruď splývající se zadečkem, přední křídla přeměněné v krytky, zadní křídla blanitá a vějířovitá, křídla ale často zakrnělá nebo chybějí, nohy kráčivé s krátkými kyčlemi a pětičlennými chodidly
Strašilky jsou tropický hmyz, obývající všechny tropické a subtropické oblasti planety.Dělíme je do dvou čeledí a známe asi okolo 2500 druhů. Strašilky jsou výluční býložravci. Výjimkou může být situace, kdy se v přemnožených chovech s nedostatkem potravy okusují jedinci navzájem.Převážná většina druhů strašilek jsou oligofágové. Menší část pak tvoří tzv. polyfágní druhy ("všežrouti). Většina druhů žere listy ostružiníku (rod Rubus) Některé druhy místo toho žerou listy dubu, břečťanu, ptačího zobu či hlohu.Až na jeden druh, který se živý různými druhy kapradin.
oligofágní druhy
Druhy, které se živí pouze určitou skupinou rostlinných druhů. Proti nim stojí polyfágní druhy.
polyfágní druhy Druhy, které se živí libovolnými rostlinnými druhy. Proti nim stojí oligofágní druhy.
Kudlanka nábožná ( Mantis religiosa )
Vyskytuje se v lesích na lokách a pasekách střední Evropy a Středomoří. Má podlouhlé tělo, dlouhé 5-8 cm a na něm 3 páry končetin a z toho první pár slouží k uchopení potravy.Živí se např. cvrčky, mouchami.Samice klade vajíčka do zvláštního pouzdra, které přilepuje na spodní stranu kamenů a na kmeny keřů.Larvy se líhnou až druhý rok zjara a dospívají v srpnu po několikátém svlékání. Kudlanka je se vyznačuje ,, manželským kanibalismem“: sameček je někdy sežrán ještě v průběhu páření.
Lupenitka zelená (Phyllium siccifolium)
Lupenitka zelená se vyskytuje na Srí Lance . Je veliká asi 85 mm.Má zploštělé tělo a rozšířenými krytkami i zbarvením a strukturou dokonale napodobuje listy.Maskování umocňují i kývavé pohyby těla připomínající komíhání listu ve větru. U samic pokrývají krytky celý zadeček a blanitá křídla jsou zakrnělá, u samců je tomu naopak.
Strašilka hrozivá (Euricantha horridda)
Je dlouhá asi 140 mm . Nalezneme ji především na Nové Guineji. Její tělo je zejména na bocích, zadečku a zadních končetinách pokryté ostrými trny. U samic je zadeček na konci protažen v zobákovité nepravé kladélko.
Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=3947