Němcová, Božena - BABIČKA
Autor
Božena Němcová
Název díla
Babička
Žánr
obraz
Odkazy
5.G (přechod mezi romantismem a realismem)
Hlavní postavy
Postava
Charakteristika
babička
Barunčina babička
Barunka
dcerka Panklových, babiččina vnučka
kněžna Zaháňská
kněžna na ratibořickém zámku
Stručný obsah
Babička dostane pozvání od své dcery Terezie, aby se přestěhovala k nim na Staré bělidlo. Protože chce poznat svá vnoučata, rozhodne se opustit svůj domek a přestěhovat se. Záhy je mezi lidmi velice oblíbená pro svou dobrotu, ochotu a moudrost. Dokonce i kněžna si nechá od babičky radit.
Nakonec babička umírá, a kněžna o ní prohlásí: "Šťastná to žena."
Rozbor
Babička je jakýmsi náhledem do života malé podhorské vesnice. Je však dosti idealizovaná (snad proto, že Božena Němcová čerpala námět z dětství - snad jediného období života, kdy byla opravdu šťastná), líčí život na vesnici i přes různé tragédie spíše jako idylku, kdy si všichni pomáhají.
Forma
Babička je obraz. To znamená, že se skládá z řady různých epizodek ze života vesnice a babička je jen pojítko mezi těmito příběhy (nebo jejich aktérkou). Přes značnou zidealizovanost má i některé realistické rysy (např. dlouhé popisné a detailní pasáže) - naznačuje blížící se realismus.
Citát
S babičkou přicházívala zároveň panímáma, to jest paní mlynářka, a leckdy ještě některá kmotra ze Žernova, vesnice to, kteráž nejblíže nede mlýnem leží. Panímáma nosila dlouhé šaty s kabátcem a stříbrný čepec. Byla to žínka nízka, buclatá s černýma veselýma očima, měla krátký, rozpláclý nosíček, přívětivá ústa, malou bradičku a pod bradou lalůšek; na krku nosívala v neděli drobné perly, všední den granáty; na ruce měla dlouhý kulatý košík pletený, s kulatým záklopem, v němž bylo trochu toho koření krámského, co panímáma pro domácnost potřebovala.
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT